Po co nam w życiu obrazy

Dla niektórych obrazy na ścianę (https://bajkoweobrazy.pl/obrazy-54-Samolot.html) to śmieszna i niepotrzebna rzecz, która służy jedynie do gromadzenia kurzu. Dla innych to nawet coś więcej niż pasja, dla niektórych tworzenie obrazów i praca z obrazami to życiowe powołanie. Coś więc musi być na rzeczy, jeśli tak jest i jeśli obrazy towarzyszą nam w zasadzie od zarania dziejów.

 

Jaki maja one sens?

Obrazy (https://bajkoweobrazy.pl/obrazy-53-Statek.html) w zależności od czasu i epoki, w jakiej powstawały, miały za zadanie opowiadanie o wielkich czynach, o bohaterach, o wielkich wydarzeniach historycznych. Miały też upamiętniać wydarzenia polityczne oraz wielkie postaci. Powstawały więc ogromne ilości obrazów przedstawiających wodzów, ich bitwy, potyczki oraz zwycięstwa. Obraz był również rodzajem zdjęć przed wynalezieniem aparatu fotograficznego, dlatego powstawała masa portretów o ogromnym znaczeniu dla ich właścicieli.

 

Obrazy dzisiaj

W dzisiejszych czasach obrazy służą nam przede wszystkim do wyrażania siebie, swoich poglądów, inspiracji, buntów. I prawdopodobnie to za to najbardziej kochamy obrazy – za możliwość ukazywania na nich naszego prawdziwego oblicza i naszych najskrytszych myśli i uczuć. Mogą być kontrowersyjne, mogą być bolesne w odbiorze, ale na zawsze pozostają one naszymi własnymi. Obrazy często przydają się w poszukiwaniu własnej tożsamości, a także przy wracaniu do normalnego życia, są bowiem stosowane jako jeden z rodzajów terapii. Jak widać, nic się nie zmieniło, obrazy nadal są dla nas bardzo ważne.

2 komentarze Dodaj komentarz

  1. Janek pisze:

    Nie wyobrażam sobie życia bez obrazów, są dla mnie dosłownie wszystkim.

  2. Paulina pisze:

    Mam w domu bardzo dużo obrazów, jeszcze z domu dziadków – uwielbiam je!

Dodaj komentarz